Cornwall – zapomenutá země

Posted By on 11.6.2019

V termínu 1. – 7.  6. 2019 vyrazili žáci naší školy na expedici za kanál La Manche, do Anglie. Jejich společníkem při objevování krás jižní a jihozápadní Anglie se stala Základní škola J. A. Komenského z Přerova – Předmostí.

První zastávka našeho zájezdu  patřila Belgii – Bruselu, kde jsme si mohli prohlédnout ATOMIUM -102 m vysoký model jádra atomu železa. Odpoledne téhož dne jsme navštívili půvabné historické město Bruggy, které si díky vodním kanálům a křivolakým uličkám získalo přezdívku „Benátky severu“. Jelikož nám počasí přálo a vládly přímo letní teploty, podnikli jsme úžasnou vyhlídkovou jízdu na lodičkách po kanále. V podvečer jsme přejeli do Francie, kde jsme se ubytovali v hotelu blízko francouzského přístavu Calais.

Brzy ráno 3. června jsme se trajektem přeplavili do Velké Británie do přístavu Dover a vyrazili jihozápadním směrem podél pobřeží k romantickému hradu Corfe Castle, zřícenině velkolepého sídla, pod kterým se rozkládá středověce vypadající stejnojmenná kamenná vesnička. Poté následoval přejezd do města Exeter, kde byly děti vlídně přijaty hostitelskými rodinami a odjely se ubytovat.

Následující den jsme za typicky deštivého anglického počasí navštívili skanzen Morwellham, kde jsme prožili viktoriánskou Anglii na vlastní kůži. Navštívili jsme měděné doly, seznámili se s tradičními řemesly a projeli se důlním vláčkem podzemím.

Prohlédli jsme si také rušný přístav Plymouth, který je spojen s anglickým mořeplavcem 16. století Francisem Drakem a anglickou plachetnicí Mayflower, která převezla roku 1620 do Ameriky Otce poutníky. Podnikli jsme dokonce plavbu po přístavu s vyhlídkou na doky a vojenský přístav. Tento den jsme ještě navštívili národní park Dartmoor s vřesovišti, po kterých se podle legendy proháněl pes Baskervillský a kde byly děti uchváceny volně žijícími stády poníků a krav. Zastavili jsme se také u megalitických monumentů a podívali jsme se na nejstarší kamenný most této oblasti – Postbridge.

Pátý den pak patřil „konci  světa“ – tedy nejzápadnějšímu bodu Velké Británie, hrabství Cornwallu a Anglie, Land´s End. Prošli jsme se kolem útesů, které bičují vody Atlantského oceánu. Pokračovaní cesty směřovalo  k Minack Theatre, k úžasnému otevřenému venkovnímu divadlu nad útesy Atlantského oceánu, který stvořila vlastníma rukama Rowena Cade pro divadelní hry, dramata, komedie, muzikály… Někteří odvážlivci na pláži neodolali   vlnám Atlantského oceánu a vykoupali se v chladné vodě. Závěr krásného dne pak patřil St. Michael´s Mount, klášteru na ostrově přístupného suchou nohou pouze za odlivu. Všechna  tato místa u moře byla pro nás suchozemce silným zážitkem.

Závěr naší cesty patřil  nejnavštěvovanějšímu britskému městu Londýnu. Londýn se předvedl teplotním rekordem 26 °C, což nám umocnilo krásné dojmy při  procházce známými místy jako  Westminsteru Abbey, Buckingham Palace, náměstí Trafalgar Square, Picadilly Circus, Leicester Square a čínskou čtvrtí Soho. Velkým zážitkem pro nás dospělé i děti byla působivá vyhlídková jízda na London Eye s fascinujícím pohledem na tradiční londýnské budovy. Cesta lodí po Temži  celý zájezd stylově zakončila.

Zážitků máme vážně mnoho, ale co závěrem nesmíme opomenout je pochvala žákům za vstřícné, laskavé a ohleduplné chování k sobě navzájem, za dochvilnost, disciplinovanost a respektování našich pokynů, které napomohly k hladkému průběhu celého zájezdu. Zvláštní poděkování si zaslouží všichni zúčastnění za pohodovou atmosféru, kterou během zájezdu vytvořili. Děkujeme také  skvělé  paní průvodkyni, spolehlivým řidičům autobusu, všem kolegyním a kolegům ze ZŠ J. A. Komenského.

Velký dík patří samozřejmě rodičům účastníků zájezdu za to, že svým potomkům jak finančně, tak projevením důvěry v organizátory i v děti samotné umožnili se takovéto, dosud zcela ojedinělé akce, zúčastnit.

Takže zase někdy BYE ! BYE!

Mgr. Markéta Macfeldová

 

Postřehy našich žáků

„Zájezd do Anglie byl úžasný. Navštívili jsme mnoho památek a počasí nám taky vyšlo. Naše hostitelská rodina byla velice vstřícná a hodná. Navštívená místa byla hezká a zajímavá, ale stejně nejlepší bylo koupání v Atlantském oceánu.“ Julie Mauksová, 8.tř.

„Zájezd do Anglie se mi moc líbil. Moc jsme si to užili, máme bezpočet zážitků, pocitů a fotek. Byla bych ráda, kdybychom si to třeba někdy zopakovali. Nebojím se už tolik mluvit v angličtině a začalo mě to víc bavit, protože jsem si v praxi vyzkoušela, k čemu mi to doopravdy je, a zjistila jsem, jak na tom jsem při opravdové konverzaci a ne jen v lavici při známkování.“ Barbora Rösslerová, 8. tř.

„Bylo to velice krásné a zajímavé. Moc rád bych si to někdy zopakoval. Famózní lidi, kámoši, prostě to byl jeden z nejlepších výletů, na kterém jsem byl.“ Michal Boháč, 9. tř.

„V Anglii se mi moc líbilo. Naše hostitelská rodina byla moc milá. Líbilo se mi skoro úplně všechno, až na tu dlouhou cestu.“ Zuzana Válková, 9.tř.

„Anglie se mi líbila, byl to takový netradiční zájezd. Výlety byly super a rodina také dobrá. Určitě bych to někdy zopakoval a klidně i se školou z Předmostí.“ Ondřej Vrána, 8. tř.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *