Dějepisná exkurze do Muzea Komenského v Přerově

Posted By on 12.1.2023

V úterý 10. ledna se žáci šesté třídy vydali do pravěku.

Hned ráno vyrazili šesťáci autobusem do Přerova, aby společně navštívili animační program s názvem „Hurá na mamuty!!!“ v tamějším Muzeu Jana Amose Komenského. Program začal velmi netradičně. Paní průvodkyně všechny seřadila do řady a dala jim do rukou dlouhý provázek. Zhasla světla a všichni procházeli do další místnosti. Byl to zvláštní pocit – zřejmě tak nějak si připadali i pravěcí lidé, když vstupovali do nějaké jeskyně bez světla. Pak se rozsvítilo a všichni se ocitli v expozici věnované archeologickým nálezům ze známé osady lovců mamutů v Předmostí u Přerova. Žáci si sedli na připravené rohože a čekala je spousta aktivit. Mimo jiné třeba odhad, co se ukrývá  v lahvičkách… Jak byli všichni překvapeni, když se dozvěděli, že pravěcí lidé sbírali květy černého bezu a borůvky, sušili maso, využívali dřevěné uhlí. Všichni si se zájmem prohlíželi mamutí stoličky a kosti, zbytky kožešin nebo malbu předmostecké venuše na mamutím klu. Zajímavý byl i pokus o primitivní pravěkou hudbu za účasti našich šesťáků pomocí dřívek, tleskajících rukou a mručení do rytmu. V průběhu celé prohlídky pak šesťáci viděli mnoho zajímavých věcí – hromadný hrob z Předmostí, bronzové a železné předměty, pravěký stroj na vrtání kamene nebo primitivní tkalcovský stav. Na konci celé prohlídky se pak z nich na chvíli stali archeologové a v boxech s předmostenskou hlínou nacházeli zbytky keramiky, zvířecí kosti a různé kameny.

Do školy se pak všichni vraceli nabytí novými poznatky o pravěku, a celý výlet se tak stal pěkným zpestřením výuky dějepisu a vhodným navázáním na listopadové učivo o mamutech a pravěku.

Mgr. Jitka Lehká

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *