DEN ZEMĚ

Posted By on 2.5.2018

Děti z prvního stupně oslavily v pátek 20. dubna Den Země turisticko-branným závodem. Na Konírně čekal děti bohatý program. Některé hlídky se připravovaly na startu závodu, jiné vytvářely LAND ART – je to umění Země  – děti vytvářely mandaly z různých přírodnin. Na dalším stanovišti se opékaly špekáčky anebo hrály pohybové hry. Děti skákaly přes gumu nebo školku přes švihadlo. Samotný branný závod byl velice napínavý, neboť nás potrápila Morseova abeceda a luštění nám chvilku trvalo. S přehledem jsme plnili stanoviště jako je poznávání bylin, stromů, topografických značek, zdravověda, uzlování,  stavění ohniště nebo poznávání stop zvířat. Velice oblíbeným stanovištěm je každoročně střelba ze vzduchovky. Do špalíčků se trefovali dokonce i prvňáčci. Celé dopoledne nás provázelo nádherné jarní počasí a my si dopoledne v přírodě užili. S velkým napětím jsme vyhlásili vítěze závodu, všem účastníkům předali dřevěné medaile a zelené dopoledne zakončili již tradičně naší hymnou Dne Země „Chválím tě Země má“.

Ivana Smolková

 

Také žáci 2. stupně si užili Den Země převážně na čerstvém vzduchu. „Šesťáci“ strávili první dvě hodiny ve škole, kdy si prostřednictvím krátkých videí připomněli, jak a proč třídit odpad, a zhlédli pár fyzikálních pokusů. Poté se vydali se svou paní učitelkou Markétou Macfeldovou na návštěvu zemědělského družstva „Troubecká hospodářská“, kde jim paní Maruška Gabrhelíková s kolegy připravili zajímavý program s prohlídkou jednotlivých provozů a malou soutěží nakonec. Po návratu do školy zakopali na školní zahradě předem připravenou časovou schránku s fotkami a předměty ze současnosti s tím, že si ji na srazu po 20 letech vykopou.

Žáci sedmé třídy po zhlédnutí zajímavého videa „Na sever od slunce“ se pustili do úprav školního dvora před školní jídelnou. Kluci vytvořili pod vedením paní učitelky Odložilíkové nový záhon za kontejnery u jídelny. Zvládli dokonce sami nainstalovat izolační folii a zabudovat obrubníky. Také rozšířili růžičkový záhon s levandulemi před školní jídelnou. Holky přesadily kytky ze tříd a s paní Cetkovskou upravily iglú z vrbiček.

Kluci „osmáci“ a „deváťáci“ se pustili do budování jezírka na školní zahradě. Zvládli vykopat základy jezírka, což byla v tom vedru docela fuška. A holky s několika spolužáky se pustili do úprav zeleninového záhonu, bylinkové spirály, arboreta a pocitového chodníku. Práci na školní zahradě rozdělila a koordinovala paní učitelka Katka Gažová. Velkým dílem přispěla i naše paní ekonomka Lída Hrubá.

Všichni, kteří pracovali na školním dvoře a na školní zahradě, si opravdu „mákli“ a odvedli velký kus práce!

Jana Prečanová

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *