Děti z Troubek na návštěvě ve slovenských Raslavicích

Posted By on 20.11.2018

Letos uplyne pět let od obnovení spolupráce mezi ZŠ a MŠ Troubky a ZŠ ve východoslovenských Raslavicích, jejíž základy byly položeny před desítkami let. V tomto kalendářním roce se nám podařilo uskutečnit dva výměnné pobyty žáků. V květnu nás v Troubkách navštívily děti z Raslavic, ve třetím říjnovém týdnu se vypravila na Slovensko skupina žáků a žákyň sedmé a osmé třídy. V Raslavicích byly děti ubytovány přímo v rodinách svých slovenských kamarádů. Kromě dopoledního vyučování ve dvou česko-slovenských třídách byl připravený bohatý odpolední program, kterého se účastnily české a slovenské děti se svými učiteli.

Na návštěvu jsme vyrazili už v neděli ráno Pendolinem až do východoslovenského Kysaku a dál autobusem do Raslavic. Večer už byly děti ubytované v rodinách svých kamarádů. V pondělí odpoledne jsme navštívili Spišský hrad a ve Starém Smokovci zábavní centrum Tricklandia. V úterý nás čekalo muzeum ve Svidníku a Údolí smrti, kde probíhaly v průběhu karpatsko-dukelské operace velmi těžké boje. Ve středu měly děti volný odpolední program, trávily čas se svými kamarády a jejich rodinami. Ve čtvrtek nás čekalo poslední společné odpoledne. Ve skanzenu v Bardějovských koupelích jsme si prohlédli lidovou architekturu, v Bardějově pak překrásnou, nově zrekonstruovanou synagogu a památník bardějovských Židů, kteří zde žili před druhou světovou válkou.

Po týdnu jsme se vraceli domů plni dojmů a zážitků. To nejcennější, co si děti odvezly, jsou nepochybně přátelství, která se za dobu pobytu prohloubila a vznikla také přátelství nová. Možnost pobývat týden ve slovenském prostředí jistě přispěla k tomu, aby se mladá generace dívala jednou na Slováky nejen jako na sousedy, ale jako na bratrský národ stejně tak, jak to cítila generace jejich dědů a babiček. A díky prožitým zkušenostem to nebude jen prázdná fráze.

Mgr. Zdeňka Odložilíková

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *