Ekotým v době koronavirové

Posted By on 20.7.2020

Konec třetího a začátek čtvrtého čtvrtletí byl plný plánů, projektů, ale i změn.

V průběhu měsíce února jsme odstartovali projekt Jídelna je naše. Jednalo se o společný projekt Ekotýmu a školní jídelny. Každá třída si vybrala své oblíbené třídní menu, o němž předpokládala, že bude chutnat nejvíce žákům, a zůstane tak co možná nejméně zbytků. Měli jsme tak možnost pochutnat si na krupicové kaši, řízku, přírodním plátku, opékaných bramborách, číně s rýží… Jen se nám sbíhaly sliny. Bohužel vláda nařídila k 11. březnu uzavřít všechny školy, a náš projekt se tak zastavil v polovině. Doufáme, že se k němu v následujícím školním roce budeme moci vrátit a projekt vyhodnotit.

Již před začátkem karantény, ale především v jejím průběhu, čekala naši školu, především pak školní dvůr a zahradu, spousta změn. V rámci projektů Olomouckého kraje jsme získali grant na Naučnou stezku školní zahradou, která by měla být dokončena do konce roku 2020. Měla by být vytvořena jednotlivá zastavení u vybraných prvků naší zahrady jako jsou jezírko, bylinková spirála, trvalkový záhon s hmyzím hotelem a jiné. Nový kabát také dostanou cedulky u jednotlivých dřevin školního arboreta. Součástí změn na školním dvoře a zahradě byl i dar od Arcibiskupských lesů Kroměříž. Získali jsme tak mnoho velkých špalků, které vytvoří na školním dvoře posezení jako možnost trávit velké přestávky venku, stejně tak bude na zahradě vybudováno další špalkové posezení, které bude možné využít jak pro venkovní výuku, tak pro trávení volných chvil.

Během jara měli začít žáci využívat možnosti trávit velké přestávky venku. Tohoto využili především žáci prvního stupně po znovuotevření škol. Nejednou jste tak mohli potkat prvňáčky, jak svačí u jezírka.

Letošní oslavy Dne Země nemohly proběhnout tak, jak jsme zvyklí. Žáci prvního stupně přišli o turisticko-branný závod, žáci druhého stupně o oblíbenou tvorbu dalšího prvku ve školní zahradě. Den Země jsme si tak letos pouze připomněli za pomoci pracovních listů a obrázkového čtení.

Do nového školního roku vstoupíme školou v přírodě pro žáky letošního 5. ročníku. Škola v přírodě s názvem Strážci Země bude možností, jak dále rozvíjet ekologické aktivity našich žáků a školy. Je pořádaná Střediskem ekologické výchovy Lipka v Brně. Jedná se ojedinělý program s ekologickou tématikou, kterého se účastní pouze vybrané školy.

V příštím školním roce nás čeká obhajoba titulu Ekoškoly, již čtvrtá v pořadí. Myslete na nás a držte nám palce.

Za Ekotým Kateřina Gažová

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *