Exkurze Dlouhé stráně

Posted By on 23.10.2019

Exkurze do přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně se uskutečnila 10. října a zúčastnilo se jí více než 40 dětí 2. stupně naší školy. Vyrazili jsme velmi brzy ráno směr Kouty nad Desnou. Zde si nás převzal pan průvodce. V informačním centru elektrárny nám promítl film, který se týkal především obnovitelných zdrojů energie, ke kterým Dlouhé stráně patří. Zvláště pěkné byly názorné animace fungování turbín. Jednu jsme si mohli prohlédnout zblízka před vstupem do podzemní části elektrárny. Po krátkém výkladu uvnitř sálu jsme se přesunuli na horní nádrž. Počasí nám bohužel nepřálo, připomínalo cimrmanovskou situaci „bloudíme v mlze“. Mlha nás neodradila obejít si horní nádrž, užít si zimy i větru, ztratit rukavici a zapsat se do krabičky umístěné na vrcholu u turistického rozcestníku. Vodu v jezeře jsme viděli jen zčásti a připomínala šplouchající moře rozvlněné větrem. Naštěstí nikdo neumrzl, dá se říci, že jsme se na zdravém vzduchu otužili. Teplý čaj nebo kapučíno z bufetu nám po procházce přišlo velmi vhod.

Exkurzi jsme zakončili návštěvou muzea ručního papíru a manufaktury ve Velkých Losinách. Prohlídka byla velmi poutavá, seznámili jsme se s historií papírny, stroji na jeho výrobu i s jeho využitím, s postupem výroby pak prostřednictvím filmu a také návštěvou samotné dílny. Celý den proběhl v kamarádské atmosféře a myslím, že jsme si ho všichni užili.

Mgr. Zdeňka Odložilíková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *