Filmové představení A Plastic Ocean

Posted By on 28.3.2019

V úterý 19. 3. 2019 se žáci 8. a 9. ročníku vydali do přerovského kina Hvězda na film A Plastic Ocean. Původní dokument o plejtváku obrovském, který z počátku ukazoval krásy nejen výše uvedeného kytovce, ale především oceánu, se během chvíle změnil v hrůzu nahánějící dokument o plastech. Lidé v dnešní době téměř vše balí do plastů, které jsou běžně používány jako výrobky a obaly na jedno použití. Přitom plast je materiál poměrně snadno recyklovatelný, a tím pádem se dá používat opakovaně. Krásná místa korálových ostrovů se vlivem skládek plastových odpadků mění doslova v „pekelné“ ostrovy, kde lidé trpí závažnými onemocněními, jakými jsou například rakovina. Největším problémem jsou ale drobné plasty spláchnuté do moří a oceánů. Ty nejen že znečišťují životní prostředí, ale často se stávají potravou živočichů žijících ve vodě i mimo ni. Jsou tak často důvodem úmrtí nejednoho mořského živočicha a mnoha ptáků. Každý z nás by se měl zamyslet nad tím, zda dá přednost nákupu potravin balených v plastových obalech, nebo zda zvolí jinou – k přírodě šetrnější – variantu.

Kateřina Gažová

Z reakcí žáků na zhlédnutý film:

Žáci 9. ročníku:

  • Kino bylo fajn, občas to bylo dost nechutné, třeba když pitvali ptáky, ryby a další živočichy, aby zjistili, kolik plastů v sobě mají díky tomu, jak přijímají potravu.
  • Bylo zajímavé, kolik plastů vyprodukujeme. Měli bychom se nad sebou zamyslet.
  • Díky filmu jsme si jistě všichni uvědomili, že je potřeba třídit a starat se o svou planetu. Mrzí mě ale, že si to všichni začali uvědomovat, až když to došlo tak daleko.

Žáci 8. ročníku:

  • Film byl velmi poučný a líbil se mi. Člověk si potom uvědomil, kolik plastu je kolem nás a jak se potom znečišťuje. Kolik lidí ho vyhodí jen tak na silnici a všude a potom se dostane do moře a oceánu, a tím trpí mnoho zvířat a potom kvůli nám umírají.
  • Dozvěděla jsem se například, jak vyprázdnit žaludek ptákům, o hodně víc jsem se potom začala zajímat o třídění. Prvně jsem si myslela, že to bude nějaký nudný dokument, ale hodně mě to zaujalo, a když jsem viděla odpadky na dětském hřišti, tak jsem to, co jsem mohla, posbírala a vyhodila.
  • Kino se mi líbilo, film ukazoval, jaké nebezpečí pro živočichy představuje plast ve vodě a jak ovlivňuje i spoustu lidí. Dozvěděl jsem se také, že 90 % vodních živočichů jednou v životě snědlo plast. Film mi ještě podrobněji ukázal strašnou situaci v našich oceánech a zjistil jsem i, jak vypadá život v místech, kde jsou lidé doslova obklopeni odpadky.
  • Inspirovalo mě to do budoucna a myslím, že budu ještě víc třídit než teď a pokusím se pomoci planetě tak, jako ti lidé v tom dokumentu.
  • Film mi opravdu otevřel oči… Je to opravdu hrozné, co se na světě děje. Jenomže tomu nezabráníme, pokaždé se najde někdo, kdo ty plasty stejně někam hodí… Ničíme planutu Zemi a vůbec nám to tak nepřijde. Kéž by s tím šlo něco dělat, jenomže nejde. Hodně mě to mrzí, protože Země je krásná a už ani děti mých dětí ji nemusí zažít 🙁 Jsme jen lidi, kteří Zem zabíjí, i když se někteří snaží ji zachránit. Ale zeptejme se sami sebe: „Kdo z nás třídí všechno správně?“ Nikdo! I kdyby to byl jen malý kousek něčeho, co vyhodíte někam do přírody, tak to napomůže tomu, abyste Zemi zničili. Byl to skvělý dokument, který nás hodně poučil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *