Jak se žilo ve středověku?

Posted By on 4.10.2018

Slova jako varkoč, bruchy, šlap, brníř… padla v hodinách dějepisu ve čtvrtek 27. září. Mezi žáky zavítal  Karel Burian z Troubek, člen spolku Živé historie zabývající se rekonstrukcí středověkého života a boje.

Na začátku prezentace se žáci seznámili s rozdělením středověké společnosti podle známého schéma: panovník, feudál, prostý lid. Pak následoval popis běžného života středověkých lidí, ukázka jednotlivých částí středověkého oděvu jako např.: bruchy = trenky, nohavice, tunika, zimní kabát prošívanice, či varkoč = plásť s erbovním znamením pána. Ve středověké stravě byla zmíněna rybí paštika s mandličkami, nadívaný páv, ale i obyčejná hrachová kaše.

Nejvíc pozornosti vzbudila výstroj a výzbroj středověkého vojáka. Zvlášť chlapci si mohli zkusit meč, kopí, kbelcovou přilbu, šlap či potěžkat zhruba 15kilogramovou kroužkovou zbroj, kterou vyráběl mistr brníř se svými spolupracovníky i několik měsíců.

Jak se cestovalo ve středověku, jak se vyráběla pečeť, jak se pomocí křesadla rozdělával oheň a mnoho dalších zajímavostí z dob středověku zpestřilo výuku dějepisu a netradičním způsobem přiblížilo žákům tyto velmi vzdálené časy.

Jitka Lehká

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *