Kampaň obyčejného hrdinství

Posted By on 26.4.2019

V rámci aktivit pořádaných naší Ekoškolou se chceme zapojit do projektu Kampaň obyčejného hrdinství. Jedná se o týdenní akci, které by se měla, mimo žáků a zaměstnanců školy, zúčastnit i široká veřejnost spjatá se životem školy. Proto chceme poprosit všechny rodiče, prarodiče a další členy domácností našich žáků o spolupráci.

Cílem Kampaně obyčejného hrdinství je boj za udržitelnější život a boj proti klimatické změně. Každý z nás se může do boje zapojit účastí v jedné až sedmi výzvách. Jedná se o sedm dní, ve kterých může naše škola a naše rodiny zlepšit svět, protože tisíc malých změn může být někdy více než jedna velká.

Obyčejné hrdinství je chování, které každý den zlepšuje náš svět skrze naše skutky!

Kdy kampaň na naší škole probíhá? – V týdnu od 29. dubna do 5. května 2019.

Jak se zapojit? – Vyplněním údajů v dotazníku.

Kde vzít dotazník pro zápis splněných výzev? – Dotazníky dostanou žáci ve škole. V rámci ekologie jsou vytištěny na „šmírácích“ – šetříme tak životní prostředí. Pro zájemce je interaktivní formulář ke stažení zde.

Kolik výzev je potřeba splnit? – Stačí splnit jedna výzva, zájemci mohou splnit během daného týdne až všech sedm výzev – záleží na každém účastníkovi kampaně.

Jaké jsou výzvy? – výzev je celkem sedm

  1. výzva: NENECHÁVEJ TÉCT VODU při čištění zubů. Nalej si vodu do kelímku nebo si jen krátce vypláchni ústa. Každý z nás tak může ušetřit ročně až 8 plných van vody.
  2. výzva: ZASAĎ KYTKU, bylinu nebo strom. Zasadit rostlinu můžete venku (např. do zahrady) nebo i doma do květináče. Rostliny při fotosyntéze absorbují ve velkém oxid uhličitý, který je základním plynem způsobujícím skleníkový efekt.
  3. výzva: JEDNA HODINA TVÉHO ČASU, kterou nestrávíš doma u televize, počítače…, ale raději ji strávíš venku v přírodě (může to být i zahrada či park). Pohyb venku zlepšuje naši psychickou pohodu, paměť a především imunitu.
  4. výzva: BUĎ VĚRNÝ své nákupní tašce. Pořiď si látkovou nákupní tašku a ber ji s sebou na nákupy. Přestaň používat papírové a plastové tašky prodávané v obchodech, při jejichž výrobě a likvidaci je zatěžováno životní prostředí.
  5. výzva: NEPRODUKUJ ODPAD a snaž se co nejvíce odpadu třídit. Začít můžeš už v obchodě – přemýšlej v čem a jak jsou balené potraviny a jak si z obchodu odnést co nejméně odpadu. Zkus používat plátěné pytlíky na pečivo, ovoce a zeleninu, vybírej potraviny, které nejsou balené v plastových obalech… Průměrný Čech vyprodukuje 320 kg odpadu ročně, z toho pouze 13 % tvoří tříděný odpad. Průměrně každý z nás vyprodukuje 6, 14 kg odpadu za týden.
  6. výzva: NEJEZDI AUTEM, pokud to jen jde, využij hromadné dopravy (autobusy, vlaky) nebo jeď na kole nebo koloběžce. Pokud potřebuješ autem jezdit do práce, domluv se s kolegy a využijte možnosti spolujízdy a jeďte ve více osobách jedním autem.
  7. výzva: NEJEZ MASO nebo alespoň omez konzumaci masa na minimum. Zkus hledat alternativy, jak získávat bílkoviny. Chov dobytka mimo jiné přispívá k produkci skleníkových plynů.

Je to jen na nás všech, zda se rozhodneme Zemi pomoct, jakým způsobem a v jakém rozsahu. Nebuďme lhostejní a snažme se Zemi udržet stále pěknou a čistou i pro další generace.

Více informací o kampani naleznete na:

https://ekoskola.cz/detail/cz/obycejne-hrdinstvi

https://ekoskola.cz/_files/userfiles/Kampa_Obycejne_hrdinstvi_vyzvy.pdf

https://ekoskola.cz/_files/userfiles/IKEA/Piloha_3_Metodicky_list_projekt_.pdf

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *