Aktuality ZŠ

Projekt HOLOKAUST v 9. třídě

    I letos se na naší škole konal projekt Holokaust, který se stal pro svou významnost nedílnou součástí výuky společenskovědních předmětů v 9. třídě.

   Projektový den proběhl ve čtvrtek 7. března a jak jej žáci 9. třídy strávili, si můžete přečíst v další části článku.

   Celý projekt byl zahájen tklivou židovskou písní a vysvětlením, proč se problematikou holokaustu vůbec zabýváme, když je to záležitost stará více než 70 let. Měli bychom si pamatovat, že na hrůzné činy, jež měly za následek zavraždění asi 6 milionů Židů, bychom prostě zapomínat neměli!

   Pak žáci 9. třídy prezentovali své projektové práce zadané na určitá témata týkající se holocaustu. Během dopoledne se tedy blíže obeznámili s počátky diskriminace Židů po nástupu Adolfa Hitlera k moci, s umisťováním Židů do ghett, dozvěděli se o existenci koncentračních táborů ve střední Evropě a o samotném dění v nám nejbližších koncentračních táborech - v Terezíně a v Osvětimi. Žáci rovněž blíže poznali zachránce několika stovek Židů Oskara Schindlera a Nicolase Wintona a dozvěděli se o jisté skupině historiků, kteří holokaust popírají a zpochybňují, zvláště existenci plynových komor v koncentračních táborech.

   Na „dějepisné“ informace navázaly poznatky z oblasti zeměpisu.  Deváťáci se díky prezentovaným projektům dozvěděli o vzniku státu Izrael a o jeho nejznámějších historických památkách, ale také o současných problémech Židů a Palestinců v oblasti Blízkého východu.

    Žákům byly také prezentovány základní informace o židovském náboženství, o židovských zvycích a o nejdůležitějších svátcích.  Zajímavá byla rovněž ochutnávka židovské kuchyně. Tradiční židovské zákusky – makové cukroví královny Ester a Hamanovy židovské taštičky, nebo nekvašený židovský chleba – macesy – byly výborné….  Neméně zajímavé bylo rovněž vyprávění o deníku židovské dívky Anny Frankové, ukrývající se v době 2. světové války se svou rodinou v Amsterdamu. Rovněž filmové zpracování strastiplné, šest dnů trvající  cesty asi dvacítky Židů vlakem do koncentračního tábora Osvětim (film Poslední vlak) zasáhlo žáky citelným způsobem.

   Celý projekt byl zakončen jednodenní exkurzí do vyhlazovacího koncentračního tábora Osvětim v Polsku.

    Snad všem zůstal vryt tento projekt jako memento: nikdy nepoznat a neprožít takovou hrůzu a utrpení jako Židé v době 2. světové války.

                                                                                              Mgr. Jitka Lehká

prohlédnout fotogalerii