Lyžařský kurz 2019 se vydařil

Posted By on 15.2.2019

Letošní lyžařský kurz pro žáky II. stupně se konal v nejvýše položeném lyžařském středisku na Moravě – ve ski areálu Praděd v termínu 4. – 8. 2. 2019. Ubytování bylo zajištěno v horské chatě Barborka. Kurzu se zúčastnilo celkem 46 žáků 6. – 9. třídy, kteří byli rozděleni do čtyř družstev.

Podmínky pro všechny zimní sporty jsou v letošním roce opravdu ideální. Již před odjezdem jsme věděli, že nás na Pradědu čekají dva metry přírodního sněhu a ideální podmínky pro absolvování kurzu. Zbývalo nám tedy doufat, že i počasí v námi zvoleném týdnu bude příznivé a celý kurz proběhne podle plánu. Po této stránce jsme měli velké štěstí, neboť nás po celý týden provázelo krásné slunečné počasí.

Od pondělního odpoledne jsme tedy zaplnili sjezdovky a začali pilně pracovat na zlepšení lyžařských a snowboardových dovedností všech účastníků kurzu. Hned v úterý se podařilo všem začátečníkům vyjet na vleku, což byl důležitý moment pro jejich další vylepšování techniky jízdy. Výcvik tak plynul podle plánu.

Středeční ráno si zpestřila skupinka žáků o nevšední zážitek – výstup na sněžnicích na Praděd v době východu slunce. Krátký sportovní výkon byl po zásluze odměněn – několikaminutovým představením zrození nového dne. Středeční odpoledne bylo odpočinkové. Rozdělili jsme se na dvě skupiny. Jedna vyrazila na bazén v Karlově Studánce a druhá vyšla procházkou k vysílači na Pradědu. Bazén se bohužel nekonal, neboť se projevila asi největší slabina horského střediska Praděd – nedostatečná přepravní kapacita kyvadlové dopravy mezi parkovištěm na Ovčárně a parkovištěm Hvězda v době hlavní sezóny. Do autobusu jsme se tedy nevešli a dojem z nevydařeného výletu jsme si vylepšili u zmrzlinového poháru, pizzy apod.

Ve čtvrtek pokračoval výcvik pouze dopoledne. Čas po obědě jsme věnovali přípravám na karneval na lyžích. Na sjezdovce se v odpoledních hodinách objevil klaun, ruské „carevny“, ohnivý mužík, upratovačka, sultán, panda, několik jednorožců, Borat a mnoho dalších netradičních lyžařů a snowboardistů.

Večerní program vyplnila přednáška pracovníka horské služby, hodnocení dosavadního průběhu kurzu a především závěrečná diskotéka.

Na páteční dopoledne byl připraven slalom a volné jízdy na závěr kurzu. Vše jsme ve zdraví zvládli a po obědě tak bylo možné kurz zrekapitulovat a vyhodnotit.

Pozitiva jednoznačně převažovala – vydařilo se nám počasí, měli jsme dostatek sněhu, nikdo si nezpůsobil vážný úraz, neřešili jsme žádné kázeňské problémy, na svahu jsme splnili všechny body programu kurzu a všichni dosáhli zlepšení svých lyžařských a snowboardových dovedností, jako bonus někteří z žáků vystoupili na sněžnicích na Praděd (za zapůjčení sněžnic děkujeme kolegům z gymnázia Slovanské náměstí Brno).

Nevydařil se tak snad jen středeční odpočinkový výlet na bazén v Karlově Studánce. Negativní skutečností je také fakt, že někteří účastníci kurzu nerespektovali jednu z předem daných podmínek účasti a na kurz si vzali mobilní telefon (pětidenní odloučení od svého nejlepšího „kamaráda“ by bylo asi příliš dlouhé…)!?

Závěrem bych rád poděkoval za vynikající spolupráci a podíl na bezproblémovém průběhu kurzu lyžařským instruktorkám Ivaně Smolkové, Jitce Lehké a Miroslavě Šenkár, instruktoru snowboardingu Martinu Frgalovi a zdravotnici kurzu Lence Hejkerlíkové.

Věřím, že se žákům kurz líbil a budou se v budoucnu k lyžování a snowboardingu rádi vracet.

Děkujeme za finanční podporu lyžařského kurzu Sdružení přátel školy, z. s. a OÚ Troubky.

Petr Vrána, vedoucí LVK

Ohlédnutí za lyžařským kurzem – žáci

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *