Přednáška o středověkém písemnictví

Posted By on 8.1.2019

V úterý 18. prosince se žáci sedmé a osmé třídy přenesli do minulosti a prostřednictvím prezentace Mgr. Markéty Poskočilové a Mgr. Lenky Vlachové se seznámili se slastmi a úskalími tehdejších středověkých písařů. Dozvěděli se, že zpočátku znalost písma a psaní knih bylo výhradně záležitostí kněží, mnichů nebo šlechticů, že se psalo na pergamen nebo ručně vyráběný papír, že se vyráběl inkoust z dostupných přírodních materiálů a mnoho dalších zajímavých informací.

Žáci si pak vyzkoušeli psaní husím brkem nebo zdobení knih zlatem a na závěr prezentace došli k poznání, že práce písařů byla krásná, zábavná, ale někdy také velmi náročná, zdlouhavá a vyžadovala mnoho trpělivosti.

Jitka Lehká

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *