Projekt „Osudové osmičky“ ke 100. výročí vzniku ČSR

Posted By on 31.10.2018

V neděli 28. října se v celé naší republice slavilo 100. výročí vzniku ČSR.

Datum 28. října je již neodmyslitelně spjato se státním svátkem, který připomíná „Den vzniku samostatného československého státu“. Došlo k němu 28. října 1918 na konci 1. světové války po rozpadu Rakouska-Uherska.

Největší zásluhu na vzniku samostatného státu mělo několik klíčových osobností, v čele s Tomášem Garriguem Masarykem, Milanem Rastislavem Štefánikem a Edvardem Benešem.

Území tehdejšího nově vzniklého státu zahrnovalo Čechy, Moravu, České Slezsko, Slovensko a Podkarpatskou Rus. Prvním prezidentem byl zvolen Tomáš Garrigue Masaryk. Československý stát pak kromě období druhé světové války existoval s různými obměnami až do roku 1993, kdy došlo k jeho rozdělení.

Letošní rok ale nabízí připomenutí mnoha dalších významných událostí, které se odehrály v průběhu sta let nově vzniklé republiky a které mají v datu onu „osudnou osmičku“. Zmiňme konec září roku 1938, kdy několik evropských velmocí svým podpisem Mnichovské dohody rozhodlo, že naše republika musí odevzdat čs. pohraničí – Sudety – Německu.

70 let uplyne rovněž od, nám starším známého, „Vítězného Února“. V únoru roku 1948 se podařilo komunistické straně, vedené Klementem Gottwaldem, převzít veškerou moc ve státě a nastolit komunistický režim.

A rovněž osmičku bychom našli v srpnovém datu roku 1968, kdy z iniciativy Sovětského svazu k nám během jedné noci vpadla vojska Varšavské smlouvy a ukončila snahy několika reformních politiků v čele s Alexandrem Dubčekem o uvolnění komunistického režimu. Těch dat s osudovou osmičkou bychom v české historii mohli jmenovat ještě několik. Vraťme se ale k 28. říjnu.

I my ve škole jsme se připojili k oslavám 100. výročí vzniku republiky.

Během říjnových hodin dějepisu probíhal na 2. stupni projekt „Osudové osmičky“, jenž mapoval důležité okamžiky, které změnily život lidí v naší zemi.

Žáci šesté třídy se formou zábavných úkolů seznámili se životem a osobností Tomáše Garrigua Masaryka, sedmáci pak detailněji zkoumali, jak se žilo v nově vzniklé republice. Osmáci zpracovávali informace o událostech „osudových osmičkových let“ 1938, 1948, 1968 a deváťáci pátrali v dobových materiálech, jak probíhala první léta nově vzniklé republiky v Troubkách.

Výstupem projektu pak bylo výtvarné zpracování pracovních listů do tvaru roku 2018 a jeho prezentace v prostorách školy.

V pátek 26. října 2018 pak oslavy narozenin vážené staré dámy – naší republiky -vyvrcholily. Všichni gratulanti – učitelé i žáci, kteří chtěli republice popřát k jejím 100 letům, přišli oblečeni v barvách naší státní vlajky a ozdobili svůj oděv historickým symbolem českého soustátí – trikolorou.

Tak mnoho a mnoho dalších významných let, naše republiko!

                                                                                                                                                                                     Mgr. Jitka Lehká

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *