Turistická výprava Černá hora – Malý Chlum – Lysice

Posted By on 14.5.2019

Na 7. turistickou výpravu v tomto roce jsme se vydali v sobotu 11. května. Začala v Černé Hoře, známé jedním z našich nejstarších pivovarů. Dalšími zajímavostmi Černé Hory jsou místní zámek a Křížová cesta. Cestou k vrchu Malý Chlum jsme se z informačních tabulí Archeologické stezky Bořitova dozvěděli, že tato oblast byla osídlena již v dávném pravěku. Pod vrchem Velký Chlum jsme si prohlédli další místní zajímavost, pískovcové Sousoší husitských bojovníků Jana Husa, Jana Žižky a Prokopa Holého, které vytvořil rodák z Bořitova Stanislav Rolínek. Samozřejmě jsme si nenechali ujít výstup na vrch Malý Chlum, přezdívaný „Moravský Říp“, který je ve skutečnosti o pár metrů vyšší než vrch Velký Chlum. Z dřevěné dvoupatrové rozhledny Malý Chlum nám slunečné počasí umožnilo krásný výhled na Černou Horu, Lysice a celé okolí. Pod rozhlednou jsme si pak udělali malý piknik, po kterém jsme se vydali do Lysic. V Lysicích navštívili někteří z nás bohatě zařízené interiéry místního zámku. Jiní dali přednost přilehlé zámecké zahradě, tvořené několika terasami, kterou měli možnost prohlédnout si ze zajímavé zastřešené zámecké kolonády. Zbývající čas jsme si zpestřili pozorováním a krmením labutí na zámeckém nádvoří.

Jana Prečanová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *