Turistická výprava – Moravský kras

Posted By on 19.4.2022

V sobotu 9. dubna jsme se zúčastnili 4. turistické výpravy, která nás zavedla do Moravského krasu. Z Troubek nás vyprovázel a navečer v Troubkách vítal déšť, který naštěstí během dne ustal. Podmračené chladné počasí nám zpestřila krátká sněhová přeháňka, odpoledne dokonce na chvíli vykouklo zpoza mraků i sluníčko. Start i cíl výšlapu byl v Křtinách, které jsou známé mariánskými poutěmi a nádherným barokním kostelem. Žlutou turistickou značku vedoucí do Jedovnice lemovala naučná Sluneční stezka, která nás na dvanácti tabulích seznámila a provedla celou sluneční soustavou. Z Jedovnice jsme pokračovali po zelené značce do Rudic. Cestou jsme si prohlédli vápencový skalní útvar Kolíbky a Rudické propadání, nejhlubší propadání v Česku, kde voda Jedovnického potoka padá kaskádami do jeskyně do hloubky 86 metrů a po 6 km vyvěrá poblíž jeskyně Býčí skála. Asi nejvíc se nám líbila prohlídka větrného mlýna v Rudicích, který slouží jako muzeum. Skvělý pan průvodce nás svým poutavým výkladem seznámil s historií mlýna, těžbou železné rudy a výrobou železa v Rudicích a okolí a zajímavostmi jeskyní Rudického propadání. Na závěr prohlídky jsme zhlédli v 3D projekci přírodní zajímavosti Rudic a jejich okolí a zavítali do jinak nepřístupného jeskynního systému Rudického propadání. Během zpáteční cesty do Křtin jsme se ještě zastavili v bývalém lomu Seč, kde se těžily keramické písky, které se používaly při tavení železa.

Jana Prečanová

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *