Úspěch na přehlídce týmů v rámci projektu „Příběhy našich sousedů“
Od začátku letošního školního roku se skupina žáků naší školy zapojila do vzdělávacího projektu neziskové organizace Post Bellum pod názvem Příběhy našich sousedů.
Celkem 5 žáků se pod vedením paní učitelky Jitky Lehké, pracovníků neziskové organizace Post Bellum a Českého rozhlasu Olomouc na několik měsíců stalo rozhlasovými dokumentaristy. Měli za úkol vyzpovídat pamětníka, v našem případě troubeckého rodáka pana Viktora Janouška, natočit jeho vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy, nakonec vytvořit rozhlasovou reportáž a výsledky své práce prezentovat před publikem a odbornou porotou. V rámci aktivit projektu se žáci vydali i do Českého rozhlasu Olomouc, kde jim redaktoři pomohli sestříhat nahrávku do rozhlasové reportáže. Společné několikaměsíční snažení celého týmu bylo završeno v pondělí 15. května v Olomouci, kde proběhla v Pevnosti poznání závěrečná vystoupení celkem deseti zapojených týmů z Olomoucka a Prostějovska. Týmy zde vystoupily před publikem, prezentovaly výsledky své práce veřejnosti i odborné porotě, představily důležité momenty životů jednotlivých pamětníků. Každé z vystoupení bylo zajímavé a originální.
A jak se tedy dařilo týmu naší školy? Výborně!
Úsilí našich žáků a paní učitelky bylo oceněno odbornou porotou. V konkurenci dalších devíti škol náš tým se náš tým se svou prezentací událostí ze života pana Janouška umístil na krásném třetím místě. V rámci svého vystoupení představili žáci naší školy významné okamžiky života pana Viktora Janouška, který se narodil v Troubkách v roce 1929, jeho dětství, jež prožil v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava, dále události II. světové války, které zasáhly také Troubky, a období dospívání pana Janouška. Originálně, prostřednictvím hraných scének v dobových kostýmech, byly členy našeho týmu ztvárněny vzpomínky pana Janouška na setkání s ruskými a německými vojáky, z reportáže a celého vyprávění bylo cítit, že se jednalo o dobu velkého strádání a všudypřítomného strachu. Na závěr zazněla také důležitá rada pro dnešní mladou generaci: „Aby byly děti i dospělí hodní, tolerantní jeden k druhému, uměli si odpouštět, nehádali se a aby byli navenek slušní.“
K tomuto sdělení není co dodat. Život by byl mnohem snazší, pokud by se každému z nás dařilo takto svůj život žít…
Blahopřejeme ke krásnému třetímu místu paní učitelce Jitce Lehké a všem zapojeným žákům – Barboře Gregovské z 9.A třídy, Alžbětě Raškové z 9.B a také osmákům: Karolíně Zatloukalové, Nikolasi Špinkovi a Davidu Dostálovi.
Chtěl bych také i touto cestou poděkovat panu Viktoru Janouškovi za to, že nás ve svých 93 letech přijal, strávil s námi příjemný čas, který vyplnilo jeho vyprávění a vzpomínky na dětství a život. Z pořízené zvukové nahrávky ze setkání bylo velmi obtížné vybrat právě to, co se následně stalo obsahem výsledné reportáže. Tento úkol se však i podle verdiktu poroty našemu týmu podařilo výborně splnit.