VLAJKA PRO TIBET

Posted By on 10.3.2019

V neděli 10. března si prostřednictvím mezinárodní kampaně „Vlajka pro Tibet“ připomínáme již 60. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, přes milion Tibeťanů zemřelo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Desetitisíce obyvatel Tibetu zamířily do exilu, a to včetně duchovního vůdce země dalajlámy.

Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané v Tibetu používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení. Vyvěšením tibetské vlajky se naše škola připojuje k dalším školám a organizacím po celé republice, které tímto způsobem projevují nesouhlas s porušováním základních lidských práv v Tibetu.

V Tibetu dochází k systematickému potlačování svobody slova, politického a náboženského vyznání, národní a kulturní identity. Tibeťané nemohou používat své státní symboly, dochází k diskriminaci tibetského jazyka a v důsledku cílené migrace čínských obyvatel na území Tibetu také k diskriminaci rasové. Tibeťanům jsou dále odpírána práva na vzdělání či právo na zdravotní péči. Dochází k cenzuře sdělovacích prostředků a internetu. Lidé jsou zatýkáni, zadržováni a souzeni bez práva na obhájce a řádný soudní proces. Dochází k mučení politických vězňů a k diskriminaci jejich rodinných příslušníků. V posledních letech je závažným problémem také drancování nerostného bohatství a ničení životního prostředí. Dochází k častému zatýkání umělců, zejména tibetských zpěváků a spisovatelů. Nadále pokračuje perzekuce mnichů, jejichž nenásilné protesty se úřady snaží okamžitě umlčet.

Kampaň Vlajka pro Tibet má především symbolický charakter. Vyvěšení tibetské vlajky je vyjádřením solidarity s Tibeťany.

Více o kampani na www.lungta.cz.

Karolina Haiderová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *