Výlet do Bratislavy

Posted By on 25.6.2019

Bratislava – malé velké město na Dunaji. Tak zněl cíl výletu asi čtyřiceti žáků 7., 8. a 9. třídy naší školy ve čtvrtek 20. června. Odjezd do Bratislavy byl stanoven na šest hodin ráno. Brzké ranní vstávání všichni zvládli a rovněž zdlouhavá více než tříhodinová cesta autobusem rychle utekla. Dobrou náladu všem vykouzlila nejen příjemná atmosféra v autobuse, ale také občerstvovací zastávka na benzince již na slovenském území. Rovněž náš tradiční průvodce pan Pavel Kočí hýřil optimismem a vtipy během výkladu.

Po příjezdu do Bratislavy jsme nejprve vyrazili k hradu Děvín. Zde jsme si vyslechli zajímavé povídání o nejstarší historii hradu i města a poté jsme z hradeb Děvína pozorovali soutok Moravy a Dunaje. Barevný kontrast mezi dvěma řekami a zřetelně viditelné krajiny v blízkém Rakousku včetně Vídně patřily k nezapomenutelným zážitkům celého výletu.

Rovněž „nezapomenutelný“ byl výšlap na Bratislavský hrad, který mnozí zdolali v horku a potu jen díky několika zastávkám během cesty. Po náročném výstupu nás všechny ohromil výhled do okolí. Největší sídliště v Evropě Petržalka, stará židovská čtvrť či přilehlý nově zrekonstruovaný park v barokní podobě – to vše nám nabídla prohlídka na hradě. Cesta z hradu pak vedla kolem chrámu sv. Martina, nejvýznamnější ulicí Corzo kolem Michalské brány na Hlavní náměstí, kde nás čekal vytoužený rozchod, určený k odpočinku, občerstvení, prozkoumání místního tržiště a nákupu suvenýrů.

Dalším zpestřením při poznávání Bratislavy byla hodinová okružní plavba po Dunaji. Plavba byla příjemná, u nikoho se neprojevila mořská nemoc a rovněž nikdo nezatoužil si v modrých vodách Dunaje zaplavat.  Závěrečná trasa k autobusu pak vedla ulicemi kolem zajímavých soch a postaviček, z nichž všem utkvěl v paměti tzv. Čumil (hlava trčící a „čumící“ z dlažby chodníku).

Závěrem lze říci, že Bratislava je krásné a zajímavé město. Je tam méně historických památek, méně turistů než v Praze, o to víc klidněji a pohodověji. Navzdory obrovské únavě díky horku, uchozeným nohám, utraceným eurům a připáleným ramenům jsme si všichni „Blavu“, jak město nazývají její obyvatelé, velmi užili a určitě se tam ještě někdy podíváme.

Jitka Lehká

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *