Výprava za mloky a muchomůrkami (Pustevny – Horní Čeladná)

Posted By on 7.10.2019

Na sobotu 5. 10. 2019 předpovídali meteorologové chladno a vytrvalý déšť. Předpověď jim vyšla na sto procent. Ale 18 statečných z naší školy se nedalo odradit, a i když věděli, do čeho jdou, nezalekli se a vyrazili. Pravda, někteří s pláštěnkou o pár čísel menší, někteří dokonce bez pláštěnky. Další důvěřovali výrobcům softshellových bund, že nepromoknou. Promokly. Naštěstí jiní vzali několik pláštěnek navíc. A tak jsme se podělili.
Vzhledem k dešti a povrchu cesty, která vedla z Bácova na Pustevny, se průvodce rozumně rozhodl změnit plán a autobus nás vyvezl až na Pustevny. Abychom nepřišli úplně zkrátka, vyrazili jsme nejdřív na opačnou stranu podívat se na sochu pohanského boha Radegasta. Byl ochotný se s některými z nás nechat vyfotit. Kousek od něho jsme objevili první krásné muchomůrky. Později jsme našli i mnoho krásných jedlých hub.
Pak jsme se přes Pustevny vydali k rozhledně – stezce v korunách stromů pojmenované Valaška. Lákalo nás se po ní projít, ale vzhledem k husté mlze a úpornému dešti jsme i nejnižší nabídnutou cenu (140,- Kč za dítě) vyhodnotili jako nerentabilní, vzali si jen letáčky a rozhodli se přemluvit rodiče, aby sem s dětmi zajeli někdy jindy, až bude hezky. Ale s obdivem jsme si prohlédli vyřezávané dřevěné sochy zvířat u vchodu.
Při výstupu na Čertův Mlýn a Kněhyni jsme se docela zahřáli, takže nám už déšť přestal vadit. Cestou kolem Malé Stolové hory už jsme si dokonce dovolili oblíbenou hru „Hřebíky“. Při ní jsme objevili prvního mloka. Když jsme se s ním zblízka spřátelili (dokázal to tím, že na nás nevypustil žádnou jedovatou vodičku), vrátili jsme ho na místo nálezu. Pak už se jen ozývalo: „Hele, mlok!“ „Já mám dalšího!“
Před vstupem do vyhřátého autobusu jsme ještě uspořádali módní přehlídku na téma „Roztržená pláštěnka“. Modelů se našlo dostatek.
Na zpáteční cestě jsme se shodli, že kdybychom byli doma, usoudíme, že je ošklivé počasí a nevystrčíme ani nos ze dveří. Ale v terénu to bylo všechno jinak, a i v dešti nám nakonec bylo dobře.
Je mi trochu líto, že počasí nevyšlo, protože jsme mezi sebou přivítali několik nových turistů, hlavně ze třetí třídy. Ale zdá se, že žádný z nich není z cukru, naopak všichni byli skvělí a já jen doufám, že se nám i další výprava, 2. 11. na Žítkovou, vydaří.
Několik fotografií (ještě že mám vodotěsný fotoaparát) si můžete prohlédnout zde:

https://lidap.rajce.idnes.cz/turistika_5.10.2019_Pustevny

Ludmila Písková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *