Zhlédnutí filmového dokumentu „Síla lidskosti“ v Přerově

Posted By on 21.11.2023

„Všechno se dá uskutečnit, když to není vysloveně nemožné, když na to zaměří svou mysl a když je rozhodnutý, že to udělá.“      

Sir Nicholas Winton

V roce 1939, krátce před německou okupací, mladý Angličan Nicholas Winton a jeho tým spolupracovníků zachránil odvozem do náhradních anglických rodin 669 českých a slovenských dětí.

Dne 1. 7. 2015 sir Nicholas Winton skonal ve věku 106 let. Určitě díky němu žije v rodinách „Wintonových dětí“ více než 6000 lidí. Jaké poselství zanechal? Tito lidé žijí s pocitem, že mají jakýsi dluh za svoji záchranu…

Právě tomuto muži, siru Nicholasi Wintonovi, bylo věnováno úterní dopoledne 14. listopadu v přerovském kině Hvězda. Žáci 9. třídy zhlédli úspěšný filmový dokument „Síla lidskosti“ přibližující životní osudy Nicholase Wintona i jeho již zmiňovanou záchrannou akci. Poté následovala krátká beseda s panem Zdeňkem Tullisem, jedním z tvůrců filmového dokumentu, jenž se s žáky podělil o osobní vzpomínky na „Nickyho“ Wintona a přidal i několik úsměvných historek ze setkání s touto zajímavou a nevšední osobností. Nadhodil i odkaz „ Wintonových dětí“ v podobě pomoci bližnímu různými charitativními projekty.

Určitě není na škodu, když je žákům představen a přiblížen člověk, jemuž životy ostatních lidí nejsou lhostejné a je schopen pro druhé něco udělat, ba i riskovat svůj život. A takovou osobností Nicholas Winton byl a je…

Jitka Lehká

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *